wtorek, 30 lipca 2013

zupa ogórkowa na wywarze z wędzonych żeberek

         Wczorajsze naleśniki z malinami, czarną porzeczką i bitą śmietaną okazały się jak zawsze strzałem w dziesiątkę, dzieciaki były zachwycone. Zresztą my również, któż z nas nie lubi takich słodkości, a  jeszcze posypane dodatkowo odrobiną kakao, szaleństwo.
         Za oknem upały, a ja konsekwentnie zamieszczam, tak dla żartu potrawy, które nie specjalnie pasują do takiej pogody, wczoraj proponowałem grilla, aby dodatkowo przypiekać się na słońcu, dziś zupa ogórkowa na wywarze z wędzonych kości, która gorąca, potrafi wycisnąć z nas "ostatnie poty" w sam raz, aby dodatkowo się umartwiać w czasie tych upałów.

        Składniki:
     
 * ogórki, oczywiście najlepiej swoje, nic nie mam przeciwko gotowym startym już ogórkom będącym w sprzedaży, ale zawsze jednak przeszkadza mi pytanie jakie sobie zadaję, kiedy widzę te produkt: ileż to tam musi być tajemniczych składników, aby sobie tak poleżały w sklepie kilka miesięcy. Róbmy sami ogórki kiszone, nie jest to zbyt trudne, a satysfakcja gwarantowana. Ilość, zależy oczywiście, od tego jak bardzo lubicie intensywny smak ogórków, ja jak widać na zdjęciu wykorzystałem bardzo dużo, na pewno musi to być kilka dorodnych sztuk. (8-10)



* mięso, najczęściej wybieram wędzone, mogą to być na przykład wędzone żeberka. Robiliśmy również wywar na mięsie nie wędzonym, ale to jednak nie jest już ten efekt smakowy. Ilość, na 3-4 litry wywaru, co najmniej 0,5 kg, ja dodaję więcej, bardzo lubię posmak wędzonki w zupie.
* ziemniaki, 0,5 - 1 kg
* jajka, sztuka na osobę, dla nas 4 sztuki.
* przyprawy: pieprz, sól, czosnek, liść laurowy, ziele angielskie

Wykonanie:

          

 Ścieramy na tarce ogórki. Pamiętajmy, że na koniec musimy odlać sok, aby później stopniowo w zależności od naszych oczekiwań smakowych dodawać go wywaru. Gdybyśmy dodali od razu, mogłoby się okazać, że zupa jest za kwaśna.
Gotujemy jajka na twardo.






 Gotujemy wywar, na wędzonce, dodajemy liść laurowy, pieprz (ziarna),  ziele angielskie, ząbki czosnku (zgniecione, intensywniejszy smak). W trakcie gotowania dodajemy pokrojone w drobną kostkę ziemniaki. Ważne, aby pamiętać, że same ogórki dodajemy do wywaru, dopiero wtedy, kiedy ziemniaki się ugotują, w przeciwnym wypadku nie udało by się ich ugotować.
Sprawdzamy, jeżeli ziemniaki są już miękkie, wyjmujemy wędzonkę i wrzucamy ogórki, gotujemy jeszcze ok 10 minut.
Z wędzonką możemy postąpić na dwa sposoby, albo dzielimy i dodajemy do każdej porcji, albo tak jak ja to robię najczęściej, rozdzielam mięso od kości, i ponownie dodaję do zupy. Na koniec jeżeli jest taka potrzeba dodajemy do smaku odrobinę soli, ale ogórki są zazwyczaj na tyle słone, że raczej sól nie jest wskazana. Może jeszcze odrobinę świeżego pieprzu.



Zupę podajemy z połówkami jajka, życzę smacznego.









poniedziałek, 29 lipca 2013

kebab z grilla

           Upały, czy komukolwiek chce się przygotowywać posiłek? W dobrej sytuacji są szczęściarze, którzy właśnie wypoczywają na wakacjach, najlepiej nad wodą. Cóż nie każdy ma w tej chwili przed sobą widok pięknego po horyzont morza, czy wspaniałą panoramę gór, racząc się jednocześnie zimnym napojem i zamówionym właśnie posiłkiem. Tym wszystkim, którym w tej chwili nie dane są powyższe przyjemności, czyli również sobie, życzę ogromnej samokontroli i przede wszystkim energii do zabrania się za obiad. Jednak bez przesady, dziś obiad bez większej finezji i polotu, najzwyklejsze, ale zawsze zjadane przez dzieciaki z wielkim apetytem-naleśniki. Dodatkiem będą zerwane w ogrodzie maliny i czarna porzeczka.


         Jeżeli chodzi o przepis jaki dziś postanowiłem zamieścić z moich zaległych działań, to równie prosty i stosunkowo szybki w przygotowaniu co naleśniki, posiłek, ale dla odmiany "plenerowy", który bardzo często robimy w tak zwanym sezonie grilowym - kebab. Jeżeli ktoś ma ochotę na dodatkowe tortury w te upały, to gorąca zapraszam do rozpalenia grilla i zrobienie proponowanych kebabów. Zawsze będzie pretekst, aby otworzyć zimnego jak lody Arktyki - browara.
        Terminem kebab nazywa się tak wiele różnych potraw, że szczerze powiedziawszy przestałem zwracać uwagę na zasadność tego określenia. Oczywiście najczęściej kojarzymy kebab jako fastfood sprzedawany na ulicy, i to najczęściej tę wersję cenioną sobie zwłaszcza przez naszą wygłodniałą młodzież, czyli skrawki ścinane z kurczakowej masy wrzucone do ogromnej buły. Ale cóż tam, sam czasem też grzeszę i kupuję dzieciakom kebab na ulicy, ale raczej z baraniny, choć dla spokoju ducha nie zastanawiam się co to też za baranina jest w tym placku. Ten mój kebab, to też właściwie, nie ma nic wspólnego z klasycznym kebabem, ponieważ robię go najczęściej z wieprzowiny, a to już zupełnie przekreśla nawiązanie do tradycji. Zresztą dość już tych wywodów, ważne, że potrawa jest smaczna i tak jak pisałem wcześniej nie wymaga specjalnie dużo czasu na przygotowania.


    składniki  :

* Mięso. Tradycyjnie zawsze o tym piszę, jeżeli chodzi o ilość sami musimy zadecydować, tak jak to ma miejsce choćby przy kupowaniu mięsa na mielone. Ważne, aby nie kupować mięsa chudego (szynka) najlepiej karczek i łopatka, w proporcji 2:1. Mięso lepiej się wyrabia, i jest bardziej soczyste. Na tego konkretnego grilla (zdjęcia) kupiłem 1 kg karkówki i 0,5 kg łopatki.
* Natka pietruszki, ilości wręcz hurtowe, musicie czuć natkę pietruszki przy, każdy kęsie mięsa, to jest chyba jedyna potrawa gdzie bezkarnie dodaję takie ilości tej ulubionej (a przy tym zdrowej) zieleniny.
* pieprz (j/w) świeżo tarty, od was zależy ilość, ja pastwię się nas swoimi kupkami smakowymi i bezwzględnie dodaję naprawdę sporo.
* sól (j/w), oczywiście już tak bardziej poważnie, to akurat z solą lepiej nie przesadzić, ale jeżeli już, to wypijemy po prostu więcej piwa...
* przyprawa maggi (wiem, jednak to gotowa przyprawa, a raczej tego nigdy nie polecam, a wręcz napiętnuję, ale dla mielonych i kebabów robię wyjątek, cóż nikt nie jest idealny) 1-2 łyżek
* jajko, dla lepszego wyrobienia mięsa, podobnie jak przy mielonych. Sztuk 1-2, w zależności od ilości mięsa.
* czosnek. Ilość nie pytajcie, tutaj tradycyjnie nie ma u mnie umiaru, ja dodaję całą główkę, nie żartuję, możecie mi wierzyć natka pietruszki, pieprz, sól i całość zwieńczona smakiem czosnku, proste i djablo wyraziste w smaku jedzenie, nic dodać, nic ująć.
* woda, przegotowana, letnia, 1/3 szklanki. Opcjonalnie, dla lepszego wyrobienia mięsa.
* paczka patyków drewnianych na szaszłyki.
*piwo, zdecydowanie zimne, do niczego nie dodajemy, wlewamy w siebie w trakcie pracy przy grillu.



wykonanie:

     Mięso mielimy na drobnym nożu, (oczka w maszynce jak na kotlety mielone).
     Natkę pietruszki siekamy ostrym nożem na desce.
     Czosnek siekamy na masę, można zgniatać w wyciskarce, ale ja osobiście wolę tradycyjną
     metodę. Jeżeli sami robicie na przykład kiełbasę, to rozumiecie dlaczego ta metoda jest lepsza.
     Dłużej niż w wyciskarce, ale aromat jaki uzyskacie taką metodą zdecydowanie intensywniejszy.
   
W trakcie siekania musimy pamiętać o posypywaniu czosnku, solą. Kiedy już czosnek będzie bardzo posiekany, dodatkowo na koniec rozgniatamy go nożem. Spróbujcie, warto.



        Do zmielonego w misce mięsa dodajemy posiekaną natkę pietruszki, wbijamy jajka, wsypujemy przyprawy, dolewamy magii, na koniec czosnek. Całość bardzo dobrze wyrabiamy.
       Wyrabiamy poszczególne kebaby, w kształt walca, tak jak widzimy na zdjęciu. Dodatkowo dla łatwości przekładania na grillu a później samego jedzenia już po uformowaniu mięsa nadziewamy kebab na namoczone drewniane patyki. Tym razem tego nie zrobiłem, ponieważ...zapomniałem kupić, ale Wy pamiętajcie, bardzo pomocna rzecz. Ważne, aby je wcześniej namoczyć w wodzie.
Mięso gotowe, idziemy na grill. Nie wiem, jakie macie metody i doświadczenie z grillem, ja wiem jedno, że jest złota zasada udanego grilla - na czas grillowania zapomnij o innych obowiązkach i cały czas czuwaj przy mięsie. Tylko wtedy jest gwarancja, ze mięso się nie przypali, czy nie zamieni się w podeszwę (częsty grzech przy robieniu karkówki). Ale po co ruszać się od grilla skoro w pobliżu stoi zimne piwo. Nasze kebaby nie wymagają zbyt długiej obróbki cieplnej, zaleta mięsa mielonego.


         Dla sprawdzenia innej metody grillowania położyłem kebaby na foli aluminiowej, ale nie było żadnej różnicy, poza tą, że mięso zamiast się grillować, zaczęło się "gotować", dlatego dość szybko wróciłem do tradycyjnej metody.  Na koniec dodam, że  kebaby, bardzo smakują z "grecką mizerią" czyli tzatziki. Jeżeli ktoś skorzysta z mojego przepisu, bardzo proszę o wpis, jak smakowało.


Serdecznie pozdrawiam i życzę smacznego.

poniedziałek, 8 lipca 2013

Chłodnik - zupa na lato

        Jednak brak mi samozaparcia, aby konsekwentnie na bieżąco prowadzić blog. Ostatni wpis miałem na początku kwietnia, a już mamy wakacje w pełni. Szkoda, bo przez cały ten czas robiliśmy dużo fajnych potraw, z wykorzystaniem wielu świeżych przypraw z naszego zielnika i warzywnika. Mam nadzieję, że pomimo lenistwa a czasem najzwyklejszego braku czasu, będę zamieszczał co ciekawsze pomysły z naszej kuchni, zwłaszcza, że sprawia mi to dużą przyjemność. Tym bardziej, kiedy zobaczyłem, że na mojego bloga były wejścia z tak egzotycznych miejsc jak Nowa Zelandia, czy nawet Islandia. Swoją drogą, to szkoda, że osoby odwiedzające blog z tak odległych krajów, nie zostawiają żadnych wpisów, miło byłoby wymienić się wspólnymi spostrzeżeniami na temat danych potraw, czy możliwości zastąpienia jednego lub wielu składników naszych potraw, innymi występującymi na przykład w takiej Nowej Zelandii. Wystarczy na dziś tych przemyśleń geograficznych, czas na przepis.


             Dziś popularna (i chyba zasłużenie),  prosta, smaczna i co bardzo ważne wyjątkowo odpowiednia na obecne upały zupa - chłodnik (celowo nie piszę "litewski", ponieważ mój chłodnik jest zupełną dowolną wariacją tradycyjnego przepisu). Zresztą co raz częściej mam tendencję, do celowego zmieniania tradycyjnych przepisów, ot tak, dla poczucia oryginalności, choćby miałoby to być wymienienie jednego składnika, czy dodanie innej niż proponowana w danym przepisie - przyprawa. Ktoś może, powie, że po co, skoro  dany przepis jest dawno sprawdzony i wypróbowany, pewnie tak jest, ale czasem w monotonii codziennej kuchni, warto choćby, w minimalny sposób coś "zmodyfikować". Ja miewam, pewne fazy, kiedy stosuję na przykład prawie do wszystkiego określoną przyprawę i składnik. Bywa, że taka metoda przynosi fajne nie do końca zamierzone efekty smakowy. Ostatnio, dużo stosowałem kolendry, praktycznie do każdej potrawy, dzięki czemu, wiele tradycyjnych kompozycji smakowych nabierało "nowego wymiaru". Tym razem do chłodnika nie dodałem kolendry, ale dodałem... rukolę (rokietta siewna) i muszę przyznać, że był to dobry pomysł. Jeszcze jedna dodatkowa informacja, jak zauważycie w pozycji składniki, celowo unikam, precyzyjnego podawania ilości poszczególnych składowych zupy, ponieważ zgodzicie się, że w wypadku chłodnika jak mało której zupy trudno zastosować matematyczny wzór na składniki. Każdy dodaje poszczególnych składników, tyle ile uzna za stosowne. Ja w tym wypadku, nie mam umiaru, ze wszystkim przesadziłem, ale chyba...warto było.
             Składniki: 

 * jogurt (robimy własny, ale oczywiście możemy wybrać każdy dowolny będący w sprzedaży),
ilość  jogurtu umowa, sami decydujemy na ile porcji chcemy przygotować nasz chłodnik, ja wykorzystałem 400 ml.
* woda (ilość podobnie jak wyżej, w zależności od planowanej ilości porcji, ważne, aby nie przesadzić z nadmiarem wody w której gotujemy botwinę, bo nie uzyskamy odpowiednio intensywnego w smaku i kolorze wywaru, ja gotowałem bardzo duży pęczek botwiny w 0,6 litra wody, musimy również pamięta, że pewna cześć wody wyparowuje).
* ogórki gruntowe (kilka sztuk).
* jajka (2-6 sztuk).
* czosnek (kilka ząbków)
* sól (łyżka)
* pieprz (świeżo tarty, wedle uznania, ja dałem prawie całą łyżkę)
* cytryna 1/2 (sok)

* botwinka (ilość? jak najwięcej, wtedy mamy gwarancję, że nasz wywar będzie kondensatem smaku, co akurat w wypadku tej zupy jest bardzo ważne, tutaj naprawdę musimy czuć smak buraczków. Zawsze w najgorszym wypadku, możemy dodać skondensowany sok z buraków oferowany w sklepach, lub sok buraczany w kartonie pewnej znanej firmy zaczynającej się na literę H..., ale to już nie jest to samo.




* szczypior (dodajemy bardzo dużo....), świeżo cięty z warzywnika, intensywny w smaku, jedna z moich ulubionych przypraw, co istotne poza sezonem z powodzeniem można uprawiać w skrzynce w kuchni. Jeżeli tego nie praktykujecie, gorąco zachęcam.


  
 * koperek ( świeży, dużo...) podobnie jak szczypior, często używany w naszej kuchni, czy może być lepszy smak młodych ziemniaków polanych masłem i posypanych świeżym młodym koprem zerwanym właśnie przed chwilą w warzywniku.


 
* rzodkiewka (dodajemy dużo...) my uprawiamy odmianę białą, przede wszystkim ze względu na bardziej intensywny smak (jest naprawdę ostra) a dodatkowo jest bardziej odporna od odmiany czerwonej, na działanie wszelkich chorób  atakujących rośliny. Dodatkowo, rzodkiewka jest bardzo zdrowa, ale to wiemy wszyscy.





 * szczaw (dodajemy dużo...) wspaniały kwaskowaty smak. Jest wiele odmian, my uprawiamy szczaw zwyczajny. Często robimy sałatki z dodatkiem szczawiu, ale i tak chyba najlepszy pomysł na szczaw to zupa szczawiowa, mamy jeszcze dużo w ogrodzie, więc nie długo pewnie zrobię "szczawiówkę".




 * rukola (rokietta siewna) obecnie dość powszechnie uprawiana u nas roślina. Lekko pieprzowy posmak, nadaje wyrazistości w zetknięciu choćby z mdłą oliwą, stąd najczęściej stosowana z powodzeniem głównie  jako dodatek do różnego rodzaju sałatek. Sami bardzo często wykorzystujemy rukolę zwłaszcza razem ze szczawiem.


Wykonanie:

        Przygotowanie chłodnika, tak naprawdę sprowadza się do uzyskania wywaru z botwiny, a następnie dodanie do wywaru (oczywiście po odpowiednim schłodzeniu) wszystkich składników.
Wywar gotujemy na małej ilości wody, na małym ogniu (do miękkości buraczków). Po wychłodzeniu wywaru, kroimy obrane buraczki (skórka odchodzi bez problemu) w kostkę, podobnie kroimy liście botwiny.
       Do rondla wlewamy jogurt, mieszamy z wywarem z botwiny, dodajemy sól, pieprz, i kolejno wszystkie przygotowane wcześniej  (pokrojone składniki, wyjątek stanowią ogórki, które ścieramy na tarce - duże otwory). Jeżeli uznamy, że zupa jest za mało kwaśna możemy dodać sok z cytryny. Rondel z zupą wkładamy do lodówki na co najmniej godzinę. Gotowane jajka również schładzamy, trzymając na talerzyku w lodówce. Zupę podajemy z jajkami, posypaną koperkiem.

      Smacznego.