wtorek, 9 kwietnia 2013

zupa rybna z łososia z pomidorami i chilli

     

       Bardzo lubię ryby, w każdej możliwej postaci, w tym również taką potrawę jak zupa rybna. Zwłaszcza, jeżeli jest to zupa na wywarze z łbów łososia. Przygotowywałem tę zupę, już w różnych odsłonach, ale najbardziej przypadł mi do gustu, przepis z dodatkiem pomidorów (przecieru pomidorowego) i właśnie tę propozycję dziś przedstawiam. Zupa rybna, co nie trzeba chyba dodawać, jest dość specyficzna w smaku i także...zapachu. Dlatego należy przypuszczać, że nie wszyscy pałają wielką ochotą, do jej próbowania.  Pozostaje mi jedynie zachęcić tych, którzy jeszcze  nigdy nie jedli zupy rybnej, by choć raz zmierzyli się z tym na prawdę oryginalnym i apetycznym smakiem. Na koniec dodam, że zupę rybną można przygotować na bazie różnych ryb, pewnie im więcej gatunków, tym różnorodniejszy i ciekawszy można uzyskać smak (choćby słynna zupa marsylska), ale ja póki co pozostaję przy swoim prostym przepisie z łbami łososia.

       Składniki:
* ryby (łby łososia 4-6 sztuk, w zależności od wielkości)
* warzywa (włoszczyzna: 2 duże marchwie, 2 pietruszki, por, połowa selera)
* pomidory (krojone,  puszka 400g)
* przecier pomidorowy (2-3 łyżki)
* liść laurowy (3-4 listki)
* ziele angielskie ( kilka ziaren)
* pieprz (kilkanaście ziaren)
* kolendra (szczypta ziaren)
* sól (1-2 łyżeczek)
* papryka w proszku (słodka, pół łyżeczki)
* czosnek (kilka ząbków)
* cebula (nie duża) 
* papryczka chilli (strączek, oczywiście o ilości decydujemy indywidualnie)
* woda (3 litry)
* natka pietruszki
* cytryna (1/2)
* masło (2 - 3 łyżki)
* oliwa z oliwek (2-3 łyżki)

    Przygotowanie:

     Na rozgrzane masło (dodajemy oliwę) wrzucamy do garnka, ząbki czosnku (koniecznie w łupinach, jest bardziej intensywny w smaku), przekrojoną na pół cebulę, papryczkę chilli, warzywa oraz liść laurowy, pieprz, ziele angielskie i kolendrę. Wszystko opiekamy mieszając drewnianą łyżką. Oczywiście należy uważać, aby nie przypalił się czosnek. Całość zalewamy wodą. Ilość wody zależy od wielkości łbów, woda powinna zakrywać rybę.


       Wkładamy do garnka, łby łososia, dodajemy sól. Gotujemy na małym ogniu 1,5 - 2 godzin, w tym wypadku pośpiech nie jest wskazany. Aby zupa była klarowna i w pełni aromatyczna, wymaga długiego gotowania.



       Wywar z ryby przelewamy przez durszlak do drugiego garnka.
     Odlewamy nieco czystego wywaru do małego rondla, dodajemy pokrojone pomidory i przecier pomidorowy, miksujemy blenderem. Przelewamy ponownie do reszty wywaru. Gotujemy na bardzo małym ogniu (około 10 minut). W tym czasie obieramy łby łososia, pozostawione na durszlaku, oddzielając mięso, które przekładamy do gotującej się zupy. Na koniec tuż przed podaniem dodajemy do smaku paprykę w proszku, i natkę pietruszki. Możemy ewentualnie dodać sok z cytryny.

   
      Podajemy z makaronem.
        
    Smacznego.